Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec – Teryho chata

Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Geriausia apsistojimui vieta yra Stary Smokovec arba Tatranska Lomnica, kadangi nuo čia patogiausia pradėti keliavimą po kalnus.
Šiuose miesteliuose yra keltai į kalnus, kuriuos patogu pasiekti pėsčiomis arba pasinaudoti reguliariai kursuojančiu traukinuku ir juo pasiekti kitas trasas. Nakvynę galima susirasti nuo 10 eur parai žmogui iki labai daug… Privalumas apsigyventi šiuose miesteliuose ir dėl automobilio palikimo: nakvynės vietoje galima palikti automobilius stovėti nemokamai. Gyvenant miesteliuose, kurie yra toliau nuo trasų, tenka į trasų pradžią atvykti automobiliu, o aikštelės yra visur mokamos. Dažniausiai imamas 2 eur mokestis už valandą. Taigi, sutaupius kelis eurus nakvynei tolimesniuose miesteliuose, gali tekti išleisti žymiai daugiau papildomoms išlaidoms. Traukinukai kainuoja apie 0,50 – 2 eur vienam žmogui į vieną pusę, priklausomai nuo važiavimo atstumo. Jei planuojama važinėtis kelias dienas, galima įsigyti savaitinį bilietą, taip bus žymiai sutaupoma.
Stary Smokovec
Labai jaukus, išpuoselėtas nedidelis miestelis , kuris yra 1000m aukštyje virš jūros lygio. Jame smagu pasivaikščioti vakare, aplankyti kelias vietines užeigas, vadinamomis “Kolyba”. Savaitgaliais jose sunku gauti vietų, nes vyksta tradicinė programa – čigonų pasirodymai, “degančios” arbatos gėrimas, kuris vyksta pagal visą ritualą: šviesos užgesinimas, čigonų šaudymas iš ginklų ir iškilmingas, degančios, tikra to žodžio prasme, arbatos įnešimas į salę. Į keltus pilna nuorodų (Stary Smokovec į kalną kelia funikulierius, tai ženklinimas yra aukštyn kylantis traukinukas), trasos jau mieste sužymėtos įvairiomis spalvomis su nurodyta ėjimo trukme. Trukmė skaičiuojama pagal vidutinį ėjimo greitį, todėl į laiką nebus įtraukti sustojimai pailsėti arba pasigrožėti gamta. Tie, kurie ruošiasi mėgautis ramiu pasivaikščiojimu, reiktų laiką bent jau dauginti 1,5 karto. Trasų žemėlapį galima įsigyti nemokamai Stary Smokovec  turistų informaciniame centre, kuris randasi šalia centrinės miestelio gatvės.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Keliavimo tikslas Teryho chata. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Einant į kalnus, nepriklausomai koks būtų šiltas oras, reiktų turėti lengvus šiltus drabužius, kadangi kuo aukščiau, tuo šalčiau. Viršuje vasaros metu temperatūra būna tik apie 6-7 laipsnius šilumos. Atsargai reikalingi vienkartiniai polietileniniai lietpalčiai, nes kalnuose oras permainingas ir bet kada gali pradėti lyti. Funikulierius randasi pačiame  miestelio viduryje, einant labiau link kalnų. Kaina suaugusiam 9 eur  aukštyn ir  žemyn. Pakylama iki Bilikova Chata (kalnų nameliai), kuri yra 1256m aukštyje. Nuo čia prasideda ėjimas pėsčiomis pagal pasirinktą trasą.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Kriokliai. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Smagiausia ir gražiausia bei ne tokia sudėtinga yra žalia trasa palei krioklius (Vodopady Studeneho potoka).
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Kriokliai pakeliui į Teryho chatą. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Čia tikrai galima praleisti nemažai laiko grožintis šniokščiančiais kriokliais, krentančiais nuo kalnų, be galo srauniais kalnų upeliais.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Kalnų upeliai. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Praėjus krioklius, artimiausias kalnų namelis, kuriame galima ne tik pailsėti, bet ir užvalgyti ar aplankyti tualetą yra Zamkovskeho chata. Ji yra 1475m aukštyje.  Čia yra kelių trasų susikirtimo vieta, nuo kurių vėl galima rinktis ėjimo kryptį.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Zamkovskeho chata. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Populiariausia kryptis – Teryho chata (ta pati žalia trasa), kuri yra 2015m aukštyje. Ėjimo trukmė nuo funikulieriaus iki  šios chatos nurodoma apie 2,3 val pirmyn. Pradžioje keliukas veda slėniu tarp kalnų.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Kalnų slėniu vedantis keliukas. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Vėliau, pačioje pabaigoje, prasideda pakankamai aukštėjantis kopimas.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Pakeliui į Teryho chata. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Užlipus prie Teryho chata, randame porą kalnų ežeriukų su labai skaidriu šaltu vandeniu, atsiveria be galo puiki panorama į kitus kalnus arba tarp kalnų matomą Poprado miestą apačioje.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Prie Teryho chatos. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Trasa pilnai įveikiama pirmą kartą keliaujantiems kalnuose. Tačiau visada reikia atkreipti dėmesį  į savo saugumą ir įvertinti oro sąlygas. Lyjant lietui arba po liūčių, trasos yra slidžios ir dažnai pasitaiko kalnų griūčių, todėl geriau rinktis saugesnes pramogas, tokias kaip urvų lankymas, kurios tikras išganymas esant blogam orui. Jų Slovakijoje yra nemažai ir tikrai verti dėmesio.
Slovakija. Aukštieji Tatrai. Stary Smokovec - Teryho chata
Pasitaiko ir nelaimių. Po kalnų griūties. Aukštieji Tatrai. Slovakija
Kitą įrašą apie Slovakiją galima perskaityti čia: wayway/slovakija-aukstieji-tatrai-nuo-strbske-pleso-sturmuojame-kalno-virsune-predne-solisko/

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *