Lietuva. Baidarėmis Jaros upe

Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Kadangi ši vasaros pradžia papuolė ne kokia, dėl orų teko vis atidėlioti plaukimą baidarėmis. Tik staiga sušilus orams, mes, kaip ir daugelis, suskubome paskutinę minutę ieškoti, kas dar turi ir galėtų išnuomoti baidarių.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Mūsų pastovioji 14 žmonių komanda, pagaliau susiderinusi taip, kad visi būtų laisvi savaitgalį, o ir džiaugdamiesi pagaliau šiltu oru, žūt būt stengėmės gauti baidarių. Tačiau rankos pradėjo svirti, kai visos baidarių nuoma užsiimančios firmos džiugiai pranešdavo, kad nebeturi nei vienos laisvos baidarės. Mūsų laimei, po ilgų pastangų, suradome www.sventupiobaidares.lt , Anykščių raj. (netoli Utenos). Tiesa su tokia smulkmena: baidarės bus tik sekmadienį. Baidarių nuomos kaina buvo labai patraukli – 40 Lt už baidarę.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Seno tilto liekanos per Jaros upę
Pasirinkimo nebeturėjome: arba šis savaitgalis, arba šiais metais liekame be baidarių. Galėjome rinktis iš Šventosios upės (mums per paprasta ir lengva), Vyžuona (pasirodė irgi per lengva).
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Šeimininkai labai siūlė Vyžuoną, nes “ji sunki, net kokiose 3 vietose rąstai per upę užvirtę”. Mums tiek rąstų per mažai, mėgstam daug kliūčių ir jau Lietuvoje sunkiai tokių upių berandame.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Kiekvienais metais susiduriame su tokia  problema, kaip upių paieška. Visi baidarių savininkai patikina, kad “oi, sunki trasa, labai sunki, reiks plaukti 10 val, greičiau niekas nėra atplaukęs”. Bet mes mėgstam aktyvų plaukimą ir visuomet gaunasi laikas per pusę trumpiau.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Taigi pasirinkome trečią pasiūlytą upę – Jarą. Maršrutas virš 20km. Šeimininkai patikino, kad plauksim ilgai. Na mes eilinį kartą netikėjome, bet kito pasirinkimo kaip ir neturėjome. Pasiruošėme poilsiniam plaukimui. Na pasiplaukiosime ramiai… Na kaip daugelis…
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara. Maršruto pradžia
Atvežė mus į maršruto pradžią (keli kilometrai prieš Jotkonių tvenkinį). Mes stengėmės pasiilginti maršrutą, bet kitiems plaukiantiems nerekomenduočiau – visai neverta dėmesio atkarpa. Srovės nėra, gamtovaizdžio nėra, kliūčių taip pat nėra. Geriausia pradėti plaukti nuo Kupiškis- Utena tilto, arba dar toliau, jei tik yra galimybė. Nuobodulys visus migdė, visi atsipalaidavo arba pradėjo dirbtinai ieškoti pramogų- kliūčių. Ir taip apie kokį 7-10km. Krantai sustojimui pailsėti ne kokie. Jei tik kur kažkas padoresnio, visur lentelės “Privati valda”.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara. Privati poilsiavietė
Bet tokioje ramioje upėje nėra problemų pietauti baidarėje. Tačiau artėjant link Šventosios upės, kliūčių darėsi apstu. Gamtovaizdis gražėjo. Tiesa, srovės neatsirado.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Kaip jos nebuvo nuo pat pradžių, taip ir iki galo. Jei nori nestovėti vietoje, turi dirbti iš peties. Pagaliau pradėjome tikėti šeimininkų žodžiais. Šaipėmės iš savęs, kad spartuoliai šaunuoliai, o žiūrėk nieko greičiau neatplaukėme, nei visi kiti.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Užvirtusių medžių tikrai daug, bet kai nėra srovės, gali sau ramiai priplaukti prie kliūties ir mąstyti, kaip ją įveikti. Nereikia jokios žaibiškos reakcijos ir jokių staigių manevrų.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Mums buvo lengva jas įveikinėti ir dėl kitos priežasties – po liūčių buvo pakilęs upės lygis ir per daugelį užvirtusių rąstų nesunkiai su baidare peršliuoždavome. Na tekdavo daryti ir “jumping, jumping”. Nusekus upei, maršruto įveikimui tikrai reikėtų pridėti dar 5 val. Kadangi rąstai nuvirtę tiesiai virš vandens, tai nei praplauksi viršumi, nei pralįsi pro apačią.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Upė daugelyje vietų gili, todėl baidares tektų persikelti laviruojant ant nuvirtusių medžių. Krantu persinešti laiko taip pat daug užimtų, nes krantai statūs. Laiko ir sunkumo požiūriu neapsimoka. Nebent kas labai bijo išsimaudyti. O tampant baidares per rąstus tikrai tektų sušlapti, ir ne kartą.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upės Jara slenkstis
Yra upėje ir keletas smagių vietų: pora slenkstukų ties senų tiltų griuvėsiais. Ten labai smagiai galima prasinešti, beveik kaip kokiame kalnų upelyje :).
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upė Jara
Įplaukus į Šventąją visiška nuobodybė – labai tinkama mėgstantiems lėtai plūduriuoti ir gerti alų. Arba mėgstantiems kepti ant saulės, nes pavėsį sunku rasti. Tačiau pasigrožėti yra kuo.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Upės Šventoji krantai
Tiesa, poilsiui ar trumpam sustojimui nusimaudyti galima rasti nemažai puikių vietelių su smėlėtais paplūdimiais . Gamtovaizdis irgi vietomis gražus – pušynai arba smėlėti statūs krantai – mini atodangos. Plaukimą baigėme ties Šventosios upės atodanga ” Prie skardžio”.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Šventosios upės atodanga
Užlipus į apžvalgos aikštelę pasižvalgyti nuo skardžio, atsiveria tikrai nuostabus vaizdas, todėl verta palypėti aukštyn, nors koks nuovargis kamuotų.
Lietuva. Baidarėmis Jaros upe
Šventosios upės panorama nuo atodangos
Komentaras apie upę maršrutu Jara – Šventoji.
Pradėti plaukti Jara ne toliau kaip kokie 10km iki Šventosios upės.
Nusekus upei, pradedantiems ar mėgstantiems ramų plaukimą, nerekomenduojama ir priešingai, tinkama spartuoliams.
Ieškantiems gražaus gamtovaizdžio – neverta gaišti laiko.
Mėgstantiems sudėtingumus, ypač  esant normaliam upės lygiui – pats tas.
Bijantiems fizinio krūvio – netinka. Reiks visą kelią irkluoti – upės srovė nepadės. Nuovargis garantuotas.
Stovyklavietės “Šventupys” šeimininkai, kurie užsiima baidarių nuoma, labai malonus ir svetingi, stovyklavietė lengvai pasiekiama, tvarkinga ir patogi. Tikrai rekomenduoju. Stovyklavietės adresas: Anykščių rajonas, Debeikių seniūnija, Šventupio kaimas.  Tel.: +37061047825.
Baidarėmis Jaros upe, Anykščių rajonas, Šventoji, plaukimas, maršrutas
Upė Jara

Apie plaukimą baidarėmis Verknės upe galima perskaityti čia: wayway/lietuva-baidaremis-verkne/

Jums taip pat gali patikti...

3 komentarai

  1. Sveiki. Siūlau išbandyti jėgas Dubysos aukštupyje: pasirinktą atkarpą maršrutu Bubių tvenkinys – Kražantė.

  2. Plaukėme maždaug pusė kilomėtro nuo tilto Kupiškis-Utena iki tos pačios atodangos. Iki Šventosios nuobodu tikrai nebuvo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *